پایگاه اختصاصی رایزن بازرگانی ج.ا.ایران در کشور ارمنستان ..... پایگاه اختصاصی رایزن بازرگانی ج.ا.ایران در کشور ارمنستان
صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

علیرغم آثار منفی کووید19، رشد تجارت دوجانبه ایران و ارمنستان در سه ماه اول سال مثبت باقی ماند

ماه مارس 2020 همزمان با اوج شیوع کرونا در ایران و بسته شدن برخی مرزهای مشترک زمینی با همسایگان، شاهد اعمال محدودیت های جدی و حتی برای مدتی توقف کامل مبادلات تجاری در مرز مشترک ایران و ارمنستان بودیم. در نتیجه شرایط پیش آمده و بر اساس آمار اعلام شده از سوی کمیته آمار جمهوری ارمنستان، در ماه مارس سال 2020، واردات کالایی ارمنستان از ایران با ثبت کاهشی 59 درصدی نسبت به عملکرد ماه فوریه همین سال و رشد منفی 63 درصدی نسبت به عملکرد ماه مارس سال 2019، به حدود 10.2 میلیون دلار رسیده است. مجموع واردات ارمنستان از ایران در سه ماهه اول سال 2020 نیز معادل 55.5 میلیون دلار شده که نشانگر تحقق رشد منفی 11.5 درصدی در قیاس با عملکرد سه ماهه اول سال گذشته میلادی می باشد. در این ماه صادرات ارمنستان به ایران برابر با 5.8 میلیون دلار بوده که کل صادرات این کشور به ایران را در سه ماهه اول سال، با ثبت رشد 104 درصدی به 19.1 میلیون دلار بالغ نموده است. ارزش تجارت دوجانبه ایران و ارمنستان در سه ماهه اول سال 2020 با رشد مثبت 3.44 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به رقم 74.6 میلیون دلار رسیده است.
آمار اعلام شده گویای آن است که رشد قابل توجه در تجارت دوجانبه کشور که از ماه دسامبر سال 2019 همزمان با اجرایی شدن موافقت نامه تجارت ترجیحی میان ایران و اتحادیه اوراسیا شکل گرفته بود، در ماه مارس سال 2020 با شیوع ویروس کرونا و اتفاقات متعاقب آن بطور موقت متوقف شده است. بسته بودن کامل مرزها به مدت 10 روز در ماه مارس و توقف کامل تجارت در این مدت، محدودیت های شدید در مبادلات مرزی پس از گشایش نسبی مرزها که تجارت از مسیر زمینی را ابتدا تنها به محصولات پزشکی و بهداشتی ضروری و سپس برخی مواد اولیه صنایع محدود نموده بود، منع ورود کامیون های ایرانی به خاک ارمنستان و تخلیه و بارگیری کامیون های دو کشور در محوطه ای در نقطه صفر مرزی و خارج از هر دو پایانه نوردوز و مغری و بدون امکانات لازم با سرعت بسیار پایین، جملگی باعث تحقق کمترین میزان واردات ارمنستان از ایران در 38 ماه گذشته میلادی شده است. با این وجود عملکرد بسیار مثبت تجارت دوجانبه در دو ماهه اول سال باعث شد مجموعاً رشد تجارت دوجانبه در ربع اول سال میلادی 2020 مثبت باقی بماند.
شایان ذکر است واردات ارمنستان از کل جهان در ماه مارس با کاهش 15.3 درصدی نسبت به ماه مارس سال گذشته میلادی به349 میلیون دلار و صادرات این کشور در این ماه نیز با کاهش 17.4 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به 171.2 میلیون دلار رسیده است.


١٠:٤٤ - 1399/02/19    /    شماره : ٩٠١٠    /    تعداد نمایش : ٣٥٦خروج