پایگاه اختصاصی رایزن بازرگانی ج.ا.ایران در کشور ارمنستان ..... پایگاه اختصاصی رایزن بازرگانی ج.ا.ایران در کشور ارمنستان
صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

آغاز مذاکرات تجارت آزاد با اورآسیا از سال آینده

وزیر نیرو از آغاز مذاکرات تجارت آزاد با اورآسیا از سال آینده خبر داد و گفت: موانع اجرای موافقتنامه تجارت ترجیحی ایران و اورآسیا باید برطرف شود.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران به نقل از خبرگزاری مهر، رضا اردکانیان همایش تجارت با اورآسیا با بیان اینکه ایران به دلیل قرار گرفتن در مسیر ارتباطی بین کشورهای حاشیه خلیج فارس و برخورداری از ذخایر فسیلی می تواند شریکی مطمئن برای تجارت با اورآسیا باشد، گفت: پس از چندین سال مذاکره، توافقنامه تجاری ایران و اورآسیا در اردیبهشت به امضا رسیده و قرار است پس از سه سال اجرای آزمایشی به قرارداد تجارت آزاد تبدیل شود، این در شرایطی است که دوره سه ساله پیش رو بعد اجرا و نتایج آن از اهمیت بسیاری برخوردار است.

وزیر نیرو افزود: متولیان اجرای این موافقتنامه از سوی طرفین باید در تعامل نزدیک با یکدیگر در حُسن اجرای آن تلاش کنند و البته از هم اکنون مقدمات لازم برای گسترش مذاکرات تجارت آزاد را نیز فراهم آورند، چرا که این مذاکرات از سال آینده آغاز خواهد شد.

اردکانیان گفت: موانع اجرای توافقنامه تجاری تجارت ترجیحی میان ایران و اورآسیا باید برطرف شود، چرا که در صورت اجرای جدی و صحیح آن می توان زمینه را برای گسترش مناسبات اقتصادی و توسعه مبادلات تجاری میان اعضا فراهم نمود.

وی خاطرنشان کرد: همگرایی اقتصادی به خصوص با کشورهای همسایه جزو اولویت های سیاست خارجی ایران است و می توان شکل گیری بلوک جدید اقتصادی در قالب اتحادیه اورآسیا را به فال نیک گرفت. شکل گیری این اتحادیه نمونه خوبی از همکاری منطقه ای و سیاست منطقه گرایی است.

اردکانیان گفت: اتحادیه اقتصادی اورآسیا آسیب پذیری کشورهای منطقه در قبال تحولات مختلف اقتصادی و شوک های آن را کاهش می دهد و با توسعه کمی و کیفی و گسترش جغرافیای آن می توان بازار بزرگی را ایجاد کرد.

وزیر نیرو ادامه داد: منطقه گرایی اقتصادی جایگزین مناسب و مکمل تجارت با دنیا است و سیاست اصولی ایران نیز بر توسعه روابط و همکاری با کشورهای همسایه استوار بوده است که در همین چارچوب از امضای موافقتنامه موقت تجارت با اتحادیه اروپا و در ادامه اجرایی کردن تجارت آزاد به خوبی استقبال می کنیم و آن را راهکاری برای افزایش حجم مبادلات تجاری طرفین می دانیم.

وزیر نیرو از آغاز مذاکرات تجارت آزاد با اورآسیا از سال آینده خبر داد و گفت: موانع اجرای موافقتنامه تجارت ترجیحی ایران و اورآسیا باید برطرف شود.
منبع: سایت سازمان توسعه تجارت ایران


٢٢:٠٣ - 1398/09/10    /    شماره : ٨٥٧٨    /    تعداد نمایش : ١٦٨خروج