پایگاه اختصاصی رایزن بازرگانی ج.ا.ایران در کشور ارمنستان ..... پایگاه اختصاصی رایزن بازرگانی ج.ا.ایران در کشور ارمنستان
صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

ارمنستان یکی از سریعترین اقتصادهای درحال رشد اتحاد جماهیر شوروی سابق

ارمنستان یکی از سریعترین اقتصادهای در حال رشد در اتحاد جماهیر شوروی سابق است که بطور متوسط 6.4 درصد در سال 2017 و 2018 رشد داشته است.
دلیل آنکه ارمنستان توانسته چنین بهبود سریعی را تجربه کند توفیق این کشوردر متنوع سازی اقتصادی طی یک دهه گذشته بوده است. در دهه 2000 ،نقش بخش ساخت و ساز برای رشد اقتصادی ارمنستان مهم بوده و تولید ناخالص داخلی واقعی تقریباً 12 درصد رشد از 2000 تا 2007 را نشان میدهد .
در سال های اخیر، صنایع معدنی به عنوان یک موتور رشد، در صنایع ارمنستان ظهور پیدا کرده و تولید مس تقریبا سهم 60 درصدی از صنعت استخراج فلزات کشور را تشکیل می دهد.
براساس گزارش موسسه شفافیت صنایع استخراجی، صنایع معدنی در سال 2015 با 50 درصد رشد، سهم 17 درصدی از کل تولید صنعتی ارمنستان را به خود اختصاص داده است. سهم شرکتهای فلزات معدنی به تنهایی با رشد 61 درصدی در سال 2017، در بودجه ایروان به 7.1 درصد از کل درآمدها رسیده است.
در همین حال بخش خدمات همچنان یک پایه اقتصادی باقی مانده است. در سالهای اخیر، این بخش با ظهور یک صنعت IT رقابتی، که بین سالهای 2010 تا 2015 توسعه یافته است، 34 درصد رونق گرفته است. گردشگری نیز به عنوان یک بخش کلیدی در حال ظهور است.
با این وجود چالش ها در اقتصاد ارمنستان هنوز باقی مانده است. این کشور از دو طریق به اقتصاد روسیه وابسته است: اول، به عنوان شریک تجاری (در سال 2018 صادرات به روسیه حدود 28 درصد از کل صادرات کالایی ارمنستان را تشکیل می داد، همچنین یک چهارم واردات ارمنستان از روسیه تأمین شده است). و دوم، به عنوان مقصد اصلی کارگران مهاجر به خارج از کشور. این امر ارمنستان را در برابر هرگونه شوک اقتصادی که اقتصاد روسیه را تحت تأثیر قرار می دهد، آسیب پذیر می کند. گرچه ارمنستان صادرکننده نفت نیست، اما در سال 16-2014 تحت تأثیر رکود منطقه ای ناشی از سقوط قیمت جهانی نفت که کشورهایی مانند روسیه و جمهوری آذربایجان را لرزاند، قرار گرفت. ارمنستان در سال 2016 به سختی رکود را پشت سر گذاشت و فقط 0.2٪ رشد در تولید ناخالص داخلی خود ثبت نمود.
از دیگر عوامل آسیب پذیری اقتصاد ارمنستان، عدم تجارت با دو بازار همسایه است. مرزهای ارمنستان با ترکیه و آذربایجان بسته است. برای اقتصاد کوچکی مانند ارمنستان، چنین موضوعی مطمئناً باعث آسیب است. از دست دادن بازار ترکیه (با بیش از 80 میلیون مصرف کننده) ضرری آشکار برای اقتصاد ارمنستان به ویژه برای بخش کشاورزی است. اگرچه ارمنستان مقدار غیر قابل توجهی از کالاهای ترکیه را وارد می کند (طبق اعلام صندوق بین المللی پول در سال 2018 با ارزش 253 میلیون دلار)، اما همین مقدار هم باید از طریق گرجستان ترانزیت شود. عدم ارتباط ارمنستان با ترکیه و جمهوری آذربایجان همچنین بدان معناست که این کشور برخی از پروژه های مهم زیرساختی از جمله خط لوله های نفت و گاز و پروژه های راه و راه آهن که برای منطقه قفقاز جنوبی پر منفعت است را از دست می دهد.
ارمنستان همچنین از پروژه های بازرگانی و ترانزیت منطقه ای خارج شده و نتوانسته است در پروژه های زیرساخت های اتصال اروپا و آسیا سرمایه گذاری کند، به ویژه در طرح " یک جاده یک کمربند " چین در سطح جهان.
منبع:اوراسیا نت 6 نوامبر


١٨:٢٥ - 1398/08/19    /    شماره : ٨٥٢٥    /    تعداد نمایش : ٨٩خروج